دانلود کتاب CompTIA Security+ 2008 In Depth

If you are just entering the IT field, you will appreciate the comprehensive coverage of the tools and techniques necessary to safeguard electronic data. You’ll also learn everything you need to pass the Security+ exam and attain this increasingly valuable certification. All the domain objectives itemized by CompTIA in their Security+ exam are covered: systems security, network infrastructure, access control, assessments and audits, cryptography, and organizational security


مدارک بین‌المللی امنیت شبکه +CompTIA Security

آزمون و مدرک بین‌المللی CompTIA Security+ تعیین کننده استانداردهای موردنیاز صنعت جهت مدیریت امنیت اطلاعات است و برای کسانی است که کار حفاظت سطح بنیادی IT را انجام می‌دهند. با گذراندن این دوره شما مهارتهای لازم را جهت ایمن‌سازی سیستم‌ها و اطلاعات موجود بر روی آنها و همچنین دانش لازم برای گذراندن آزمون را کسب خواهید نمود.

دوره Security+ از جدیدترین دوره‌هایی است که مورد تایید مایکروسافت بوده و با استفاده از کتاب Security+ از انتشاراتت Microsoft Press تدریس می‌شود. آزمون و مدرک این دوره توسط شرکت CompTIA ارائه شده و از جمله آزمون‌های مایکروسافت جهت یکی از آزمون‌های Elective (انتخابی) مدرک مدیریت شبکه‌های مایکروسافت (MCSE Security) است. داوطلبان برای کسب این مدرک باید حداقل 2 سال سابقه کاری مفید در یکی از زمینه‌های امنیتی اعلام شده توسط CompTIA را داشته باشند.
این امتحان با هزینه 225 دلار در پنج بخش مجزا :
1‌ مفاهیم کلی امنیت یا General Security 0) Concepts3 درصد)
2 امنیت ارتباطات یا Communication 0) Security2 درصد)
3 زیربنای امنیت یا Infrastructure Security

(20 درصد)
4 متدهای رمزنگاری و رمزگشایی یا Basics of Cryptography

(15 درصد)
5‌ امنیت سازمانی و عملکردی یا Operational/Organizational Security

(15 درصد)

ارائه می‌شود و بسیاری از شرکت‌های بزرگ و صاحب تکنولوژی نظیر Olympus Security IBM/Tivoli Software Group،Motorola ,Sun، Symantec و Group این مدرک را برای کارمندان خود الزامی دانسته‌اند.
طبق آمار مجله certification بیشتر از 13000 نفر در سرتاسر جهان این مدرک را دارا می‌باشند که میانگین درآمد سالانه 60 هزار دلار را دارند.

ISC2 CISSP
آزمون و مدرک بین‌المللی CISSP مخفف Certified Information Systems Security Professional متعلق به شرکت (ISC2) است. مدرک CISSP مستقل از هر نوع سخت‌افزار و نرم‌افزار خاص یک شرکت است و به عنوان یک عنصر کلیدی در ارزشیابی داوطلبان کار در موسسات بزرگ و سیستم‌های Enterprise شناخته می‌شود. این موسسه کاملا بی‌طرف بوده و وابستگی به موسسات تجاری ندارد ولی از طرف موسسه دولتی U.S.(NSA) National Security Agency تایید شده است زیرا براساس استاندارد 2003:17024 ISO/IEC Standard ، عمل می‌کند. همچنین از نظر موسسه U.S.Department (DoD) of Defense نیز تایید شده است.
این شرکت در سال 1989 به عنوان یک کنسرسیوم غیر انتفاعی از پیشروان صنعت و با هدف عرضه مدارک بین‌المللی در زمینه امنیت اطلاعات در هر سطح و گرایشی آغاز به کار نمود.
در نتیجه در مدت کوتاهی این انجمن توانست در بیش از ‌60 کشور دنیا خدمات مشاوره، آموزش و سیستم مدرک دهی خود را ارائه نماید. در سال 1992 کنسرسیوم مذکور اقدام به طرح مدرکی به نام CISSP نمود که هدف از آن ایجاد یک سطح مهارت حرفه‌ای و عملی در زمینه امنیت اطلاعات برای افراد علاقه‌مند به آن بود.
انجمن مذکور مدرک CISSP را با پوشش تبلیغات فراوان و برگزاری سمینارهای متعدد بین‌المللی در سراسر جهان به متخصصان IT معرفی کرد.
افرادی که صاحب این مدرک باشند می‌توانند برای پست مدیریت امنیتی شبکه‌های کوچک و بزرگ اطلاعاتی خود را معرفی کنند. این مدرک به دلیل این که برخلاف سایر مدارک امنیتی، وابسته به محصولات هیچ فروشنده سخت افزار یا نرم افزار خاصی نیست قادر است به افراد متخصص امنیت، تبحر لازم را در طرح و پیاده‌سازی سیاست‌های کلان امنیتی اعطا نماید. اتخاذ تصمیمات اصلی و حیاتی برای برقراری امنیت، مساله‌ای نیست که مدیران سطح بالای یک سازمان بزرگ آن را به عهده کارشناسان تازه کار یا حتی آن‌هایی که مدرک امنیت در پلتفرم کاری خاصی را دارند، بگذارند. بلکه مهم آن است که این قبیل مسوولیت‌ها به اشخاصی که درک کامل و مستقلی از مسائل مربوط به مهندسی اجتماعی دارند و می‌توانند در جهت برقراری امنیت اطلاعاتی در یک سازمان به ارائه خط مشی ویژه و سیاست امنیت خاص کمک کنند، سپرده شود.
برای کسب مدرک CISSP، داوطلبان باید حداقل سه سال سابقه کاری مفید در یکی از زمینه‌های امنیتی اعلام شده توسط انجمن (ISC2) را داشته باشند. البته اخیراً شرط مذکور به پنج سال سابقه کاری یا چهار سال سابقه کار به علاوه یک مدرک دانشگاهی یا بین‌المللی در این زمینه تغییر یافت. زمینه‌های کاری امنیتی که انجمن (ISC2) داوطلبان را به داشتن تجربه در آن ترغیب می‌کند شامل 10 مورد است که به آن عنوان Common Body of Knowledge یا همان اطلاعات پایه در زمینه امنیت اطلاق می‌شود. این موارد عبارتند از:
1 - ‌ سیستم‌های کنترل دسترسی و متدولوژی یا Access Control Systems and Methodology
2 - توسعه سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی یا Application and Systems Development Security
3 - برنامه‌ریزی برای مقابله با بلاهای طبیعی و خطرات کاری‌(BCP) Business Continuity Planning and Disaster Recovery Planning (DRP)
4 - ‌ رمزنگاری یا Cryptography
5 - مسائل حقوقی یا Law, Investigation and Ethics
6 - ‌ امنیت عملیاتی یا Operation Security
7 - امنیت فیزیکی یا Physical Security
8 - مدل‌ها و معماری امنیتی یا Security Architecture and Models
9 - تمرین‌های مدیریت امنیت یا Security Management Practices
10 - ‌ امنیت شبکه داده‌ای و مخابراتی یا Telecommunications and Network Security

مفاد آزمون CISSP به دلیل اصرار زیاد دست‌اندرکاران و طراحان آن بر روزآمد بودن مدرک، به طور مرتب تغییر می‌کند. سوالات این آزمون توسط افراد متخصص عضو انجمن تهیه شده و قبل از برگزاری رسمی ‌هر دوره به صورت آزمایشی توسط خود انجمن و برای افراد دیگری (غیر از طراحان سوال) به مورد آزمون گذاشته می‌شود تا از صحت مفاد آزمون اطمینان لازم حاصل گردد. انجمن (ISC2) نیز سمینارهای متعددی را برای آگاهی داوطلبان از جدیدترین مفاد CBK و CISSP برگزار می‌نماید. آخرین نسخه این اطلاعات در سایت انجمن به آدرس www.ISC2.org نیز موجود است.
زمانی که داوطلب موفق به دریافت مدرک CISSP می‌شود، باید برای حفظ این مدرک، همواره خود را در وضعیت مطلوبی از لحاظ سطح دانش علمی ‌و عملی در مقوله‌های مورد نظر نگه دارد. هر دارنده این مدرک لازم است که هر سال برای تمدید گواهینامه خود، کارهایی را برای اثبات پشتکار و علاقه خود به مقوله امنیت انجام داده و موفق به کسب سالانه ‌120 امتیاز (از لحاظ ارزش کارهای انجام شده از دید انجمن) شود. به این منظور انجمن، فعالیت‌های مختلفی را برای کسب امتیازات لازم به دارندگان مدرک پیشنهاد می‌کند.
تمامی فعالیت‌های مذکور به صورت مستند و مکتوب تحویل نمایندگی‌های انجمن در سراسر دنیا شده تا مورد ارزشیابی و امتیازدهی انجمن قرار گیرد. در صورتی که دارنده مدرک موفق به کسب 120 امتیاز نشود، باید جهت حفظ مدرک خود مجددا آزمون CISSP را بگذراند. هزینه آزمون 500 دلار است و شامل‌250 سوال چهارگزینه‌ای است که کلیه مفاهیم امنیتی را در برمی‌گیرد و داوطلب باید حداقل 700 امتیاز برای کسب مدرک تلاش کند.
طبق آمار مجله Certification میانگین درآمد سالانه دارندگان مدرک CISSP نزدیک به ‌86 هزار دلار بوده است. این میزان درآمد در بین درآمد مدرک‌های مختلف که طبق همین آمارگیری به دست آمده نشان می‌دهد که مدرک CISSP در جایگاه پنجم در بین ‌90 مدرک بین‌المللی IT قرار دارد. این در حالی است که از لحاظ رده‌بندی مدارک امنیتی، مدرک CISSP در جایگاه اول قرار دارد. در این مقایسه مدرک Security+ با ‌ 60هزار دلار و مدرک MCSE MCP Security با ‌67 هزار دلار در سال در رده‌های دیگر این لیست قرار دارند که همه نشان از اهمیت و در عین حال دشوارتر بودن مراحل کسب و نگهداری مدرک CISSP دارد.

 

منبع مقاله : کلیک ضمیمه روزنامه جام جم + سایت: www.chaparel.net

/ 0 نظر / 15 بازدید